stories

Acoustibox – Indie Rock

Indie Rock Müzik

“Independent” kelimesinin kısaltılmış versiyonu olan “indie”, Türkçe “bağımsız” anlamına gelir. Bu tanımdan yola çıkarak indie rock müziğin genel olarak üretimden kayda, reklamdan dağıtıma plak şirketine ihtiyaç duymadan, onlara bağlı kalmadan, yapılan deneysel müzikler olduğu söylenebilir. Indie rock hakkında merak ettiğiniz diğer detaylar bu yazımızda.

Indie Rock Müziğin Doğuşu ve Gelişimi

Indie rock da tıpkı indie pop, indie folk ve indie hip hop gibi 20. yüzyılın 2. yarısında (1970’lerden sonra) doğan indie müziğin çeşitlerinden biridir. Indie müzik ve çeşitlerinin ortaya çıkmasında İngiltere’de 1970’lerin ortasında başlayan kapitalizm ile tekel karşıtı punk akımının etkisi büyüktür zira punk’lar kapitalizmin dayattıklarına gerek duymadan kendi işlerini görebileceklerine inanarak müzik yolculuğuna dair sürecin tamamını kendileri üstlenmeyi tercih etmişlerdir. Indie müzik de bu anlayışla doğmuş, özellikle 1990’lı yıllarda orta sınıf gençler ile öğrenciler tarafından beğeni toplayan bir tür olmuştur.

Büyük şirketlerin desteğine ihtiyaç duymadan dünya geneline yayılan indie rock da punk’ların benimsediği değerler üzerinde yükselmiş olup bugün dünya genelinde farklı isim ve gruplar tarafından icra edilmektedir. 21. yüzyıla geçişle birlikte Türkiye’de de popüler hâle gelmeye başlamış olan indie rock, günümüzde kendi hayran kitlesini oluşturmuş bir hâlde ilerleyişine devam etmektedir.

Indie Rock Müziğin Yansımaları

Kimi kesimlerce post punk’ın bir alt türü olduğu savunulan indie rock’ın, diğer indie müzik çeşitlerindeki gibi ayrı bir tınıya sahip olmadığı ve rock türleriyle benzer yönlerinin fazla olduğu savunulur. Öyle ki dinleyiciler bir rock parçası dinlediklerinde onun indie olup olmadığını anlayabilecek ipuçlarını parça içinde rahatlıkla yakalayabilirler. Bu benzerliğe karşın ayrı birer müzik türü olmayı başarabilmiş indie rock, bir “kendin yap” felsefesi ürünüdür.

Indie rock’ta davul, elektrogitar, bas vb. başat enstrümanların yarattığı çalgı karmaşası yoktur. Ağırlıkla synthesizer ile klavyenin kullanıldığı müzikler rahat dinlenir özelliktedir. Indie rock müziğin sözlerinde ise bireysel konuların ağırlıkta olduğu gözlemlenir.

Arctic Monkeys, Broken Social Scene, Fugazi, Grandaddy, Half Japanese, Kings of Leon, Les Savy Fav, Neutral Milk Hotel, Sonic Youth, The Killers, The White Stripes ve Uh Huh Her, uluslararası; Aylin Aslım, Ceylan Ertem, Büyük Ev Ablukada, Kırmızı, Pin-up, Peximet, Sinek, Gece, Ars Longa, TNK ve Volvox ise Türkiye’deki indie rock müzik icracılarına örnek olarak verilebilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Acoustibox